online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Eğitimde Öğretmen ve Fiziki Sancı


Eğitimde Öğretmen ve Fiziki Sancı
Tarih: 28.09.2013 Saat: 16:16
Konu: Solhan Haberleri


2013-2014 eğitim-öğretim yılının geçmiş yıllara nazaran en üst düzeyde fiziki sancılarla geçeceğini ve ilçede şuan okulların şantiyelere dönüştüğünü belirten Azak, olası yaşanabilecek olumsuzlukların tekrarlanmaması için tüm eğitim camiasının azami gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Eğitimciler Birliği Sendikası (EĞİTİM-BİR-SEN) Solhan Temsilcisi Nurullah Azak, bugün ders başı yapılan eğitim-öğretim yılının, tüm Solhan eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi.
2013-2014 eğitim-öğretim yılının geçmiş yıllara nazaran en üst düzeyde fiziki sancılarla geçeceğini ve ilçede şuan okulların şantiyelere dönüştüğünü belirten Azak, olası yaşanabilecek olumsuzlukların tekrarlanmaması için tüm eğitim camiasının azami gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Okul Alanları Şantiyeye Dönüştü…

Atatürk İlk ve Ortaokulun güçlendirme çalışmaları, 28 Ağustos İlk ve Ortaokulun yeniden inşaası, METEM Yapım Kompleksinin Kasım ayına sarkması, Yurt yapımının Ekimde ancak bitirilme ihtimali, beraberinde doğal olarak birçok sıkıntıyı da oluşturacağını dile getiren Azak, “Bu çalışmaların bitiminde birçok sıkıntı yerini rahatlığa bırakacak. Ancak şuan itibariyle taşımalı eğitim ile sorun giderilmeye çalışılıyor. Taşımalı eğitimin dezavantajları ve sıkıntıları eğitimcileri de tedirgin ediyor. Atatürk Ortaokulun Veli Tuğa Ortaokulunda eğitim görecek olması, 28 Ağustos İlk ve Ortaokulun, Mehmet Akif Ortaokulunda eğitim görecek olması bile başlı başına çilelerle dolu eğitim süreci yaşatacaktır. Okul inşaatlarının çok ağır ilerlediğini, özellikle Atatürk Ortaokulun neredeyse Aralık ayının sonunda teslim edilme olasılığı var. Köy okullarının da birçok fiziki sorunu var. Duyarlı öğretmen ve yöneticiler bu eksiklikleri gidermeye çalışıyorlar. Fakat bir noktadan sonra sorunları çözmeye güç yetirmiyorlar. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri eğitim öğretim faaliyetlerinin okul ve öğretmenlerin sırtında yürüdüğü gerçeğinin farkında olmalı ve bunların üzerinde yoğunlaşmalıdırlar. Yöneticiler eğitimin yürümesi için araç niteliğindeki büro işlerini amaç edinmemelidirler.  Alana inmeli, denetlemeli, sorunları yerinden görmelidirler. İl yöneticilerinin bu konuda tepkisi malum. Şimdi ilçede herkesin bu konuda hassas olmalarını istiyoruz." dedi.

Köy öğretmenlerimize çok iş düşüyor…
Köy öğretmenlerimiz büyük zorluklarla görevlerini yürüttüklerine dikkat çeken Azak, "Bizler eğitimci olmanın sorumluluğu altında ezilmeli, sorunlar uykularımızı kaçırmalıdır. Eğer kendimizi görevimize adamazsak başarılı olmamız mümkün değildir. Bu işin duygusal ve vicdani boyutudur. Fakat bir de resmen yapmak zorunda olduklarımız var. Eğer görevini yapmayanlar varsa mutlaka hesap sorulmalıdır. Topluma karşı işlenen bir suçun yöneticiler tarafından affedilmesi söz konusu olmamalıdır." İfadelerini kullandı.

2013’te Giden Öğretmen Sayısı: 113
Geride bıraktığımız eğitim-öğretim yılında, Solhan’da il içi ve ildışına atama yoluyla giden öğretmen sayısının 113 olduğunu söyleyen Azak, “Buna karşın il içi ve ildışından atama yoluyla Solhan’a gelen öğretmen sayısı ise sadece 13 kişi. 2013 Eylül atamasında Solhan’a ilk atama yoluyla gelen öğretmen sayısı ise sadece 47 kişi. Sadece geçen yılki öğretmen kadrosundan 53 öğretmen açığımız varsa ilçedeki öğretmen ihtiyacı ve ders yükünü siz hesap edin.” Diyerek öğretmen açığına dikkat çekti.

Anadolu İmam Hatip Lisesinde Ders Yükü Sıkıntılı…
Azak, “Anadolu İmam Hatip Lisesinde 120 saati aşkın ders yükü sadece meslek derslerinde var. Birçok öğretmene bu alanda 40 saati aşkın ders yükü vererek sıkıntı giderilmeye çalışılıyor. Bu tamamen azami gayret ve fedakârlık isteyen bir ders yükü. Solhan Lisesi, Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi’nde de durum bundan farklı değil. Mevcut açık Ek Ders Karşılığı görevlendirmelerle giderilmeye çalışılacak.” Dedi.

Solhan Merkezde 25 Sınıf Öğretmeni Açığı var…
Solhan Merkezde 25 Sınıf Öğretmeni açığının olduğuna dikkat çeken Azak, “6 - 7 de köy okullarında var. Sadece Solhan’da Sınıf Öğretmeni açığımız 32 kişiyi buluyor. Sınıf öğretmeni branşında ek ders karşılığı müracaat eden öğretmen adayı ise sadece 9-10 kişi var. Geride bıraktığımız eğitim-öğretim yıllarında 3. Sınıfa kadar 8 öğretmen değiştiren öğrencilerimiz oldu. Bu öğrencilerden başarı beklenemez. Sürekli öğretmen değişimi ile eğitimin niteliği düştü. Bu öğrencilerden başarı beklemek mümkün değildir. Bir öğretmen sınıftaki öğrencilerin isimlerini dahi öğrenmeden gitmektedir. Oysa öğretmen ve öğrenci arasında duygusal iletişim zaman gerektirmektedir. Aynı şekilde öğretmenin, öğrencilerin bireysel farklılıklarını, yeteneklerini, ailelerinin sosyal ve kültürel yapısını tanıması öğrencinin başarısı için gereklidir. Bütün sıkıntılara rağmen, bugün ders başı yapılan eğitim-öğretim yılının, tüm Solhan eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.  

Solhan Haber
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3445