online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Firariler Karacehennem'de Yakalandı


Firariler Karacehennem'de Yakalandı
Tarih: 28.09.2013 Saat: 16:40
Konu: Bingöl Haberleri


Bingöl M Tipi Cezaevi'nde tünel kazarak kaçarak firar eden 14'ü hükümlü 18 mahkum, PKK sığınaklarının bulunduğu Karacehennem Ormanları'nda yakalandı.

Bingöl M Tipi Cezaevi'nde tünel kazarak kaçarak firar eden 14'ü hükümlü 17 PKK'lı güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta PKK sığınaklarının bulunduğu Karacehennem Ormanları'nda silahsız olarak yakalandı. 

Tünel Kazıp Firar Ettiler
Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden tünel kazan PKK'lılar Baran Günana, Selami Kızıl, Diren Yaşa, Veli Taşkıran, Şeref Gülen, Ahmet Oyunlu, Ramazan Benice, Rıdvan İpek, Ali Nergis, Devrim Kavak, Diyar Kaydu, Ekrem Taş, Hüseyin Barsak,İbrahim Engin, Emrah Ubiç, Cemil Doster, Osman Kılıç ve Ozan Alpkaya  firar etti.

Firar İçin 1 Yıl Çalıştılar
Firar için yaklaşık 1 yıldır çalışan PKK'lıların, tünel kazım işine çatal ve kaşıkla başladığı öğrenildi. PKK'lılar, kazdıkları tünelden çıkan toprakları koğuşlardaki tuvaletlerde eritmeye çalıştı. Ancak topraklar, cezaevi önündeki rögarları tıkadı. Cezaevi idaresi, yıl içinde 3-4 kez belediyeden vidanjör çağırarak, tıkanan rögarları açtırdı, ancak hazırlığı fark edemedi. 80 metre uzunluğa ulaşan tünelin ucu, gece yarısı jandarmanın tel örgülerini bir metre kadar geçti. 18 kişi, karanlıktan ve jandarmanın dalgınlığından faydalanarak, kayıplara karıştı.

İHA'lar Takip Etti
Firarın ortaya çıkması ardından kaçan PKK'lıları yakalamak için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Kaçan PKK'lıların kırsal alanlarda daha önce nerelerde faaliyet gösterdikleri detaylı incelenerek, iyi bildikleri bu bölgelere gidebilecekleri değerlendirildi. Jandarma ekipleri, PKK'lıların daha önce kırsal alanda barındıkları yerlerı tek tek tespit edince, İnsansız Hava Aracı (İHA) devreye sokuldu. İHA'lar firari PKK'lıların izlerini sürerken, Kobra tipi taarruz helikopterleri gözetleme uçuşu gerçekleştirdi.
Belirlenen alanlara Sikorsky helikopterlerle Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi. Timler, firari PKK'lıların izini saatlerce sürdü. İHA'lar PKK'lıları izine kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Mergimir Dağı'nda bulunan Ortaçanak Köyü yakınlarındaki Karacehennem Ormanları'nda tespit etti. PKK'lıların bulunduğu alanların çevresi gece yarısı devreye sokulan Süper Kobra helikopterler tarafından bombalayarak, hareket alanları kısıtlandı.

Sık ormanlık alana sahip bölgede Jandarma Özel Harekat Timleri sürdürdüğü operasyonda düzenlediği operasyonda 17 PKK'lıyı yakaladı. Üzerlerinde silah bulunmayan ve güvenlik güçlerine karşı koyamadıkları belirtilen 17 PKK'lı etkisiz hale getirildi.  Yakalanan PKK'lılar Bingöl İl Jandarma Komutanlığı'na getirildi.
Bingöl'de kaçan PKK'lıların izi kırsal alanda sürdüğü sırada kent merkezinde de gece boyunca çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Kentin giriş ve çıkışları tutularak, tüm araçlar didik didik arandı.

Pkk'nın Barınma Alanları Bulunuyor
Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar eden 18 PKK'lının yürüyerek, Karacahennem Ormanları bölgesine gittikleri belirtildi. Firarilerin gittikleri Karacehennem Ormanları'nda PKK'lıların sığınakları bulunduğu sık ağaçlıktan oluştuğu belirtildi.

Bakan Güler: Gece Yerleri Tespit Edildi
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firan eden PKK'lı 14 mahkum ve 4 tutuklu ile ilgili gece boyunca sürdürülen takibin sonuç verdiğini ve bunların Ortaçanak Köyü yakınlarında bu sabah silahsız yakalandıklarını açıkladı. Bakan Güler, "Gece yarısından itibaren yerleri tespit edildi. Gece boyu devamlı bana bilgi aktarımı yapıldı. Bu sabah alınacaklarını biliyordum. Etrafları sarıldı ve 17'si bu sabah silahsız alındı. 1'inin de yeri tespit edildi ve kısa süre sonra o da alındı. Jandarmayı kutluyorum. Cezaevindeki firar ie ilgili iç ve dış güvenlik konusu ile ilgili ayrı araştırma yapılıyor" dedi.

1'i Hala Kayıp
Bir süre sonra 18'inci mahkumun da yakalandığı bildirilmişti, fakat yapılan kimlik kontrolünde Ekrem Taş adlı mahkumun halen kayıp olduğu anlaşıldı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl Cezaevi'nden firar eden 18 tutuklu ve hükümlüden 17'sinin yakalandığını, tutuklu Ekrem Taş'ı yakalama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
Firarla ilgili Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının araştırmasının sürdüğünü belirten Bakan Güler, "Çünkü bu basit bir olay değil. Nasıl oldu, bu kadar uzun süre o topraklar nereye götürüldü, hangi işbirlikleri yapıldı? Bununla ilgili elbette Adalet Bakanlığımız titiz inceleme yürütüyor. Biz de Bakanlık olarak dış güvenlikten sorumluyuz. Bizim de incelemelerimiz sürüyor" ifadesini kullandı. Kaçan tutukluya ilişkin soru üzerine Güler, takibin devam ettiğini, yakalama çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Güler, "O bir kişinin ayrı olması ya da operasyon akabinde başka bir yere de kaçmıç olması ihtimal. Takibin devam ettiğini ifade etmek istiyorum. Tabii ki böyle bir olayın hemen akabinde operasyon gerçekleştirilerek yakalanmış olmalarını da önemli olarak görüyorum" diye konuştu.

Bingöl Gazetesi

Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3447