online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Kız Öğrenci Yurdu Bitmek Üzere


Kız Öğrenci Yurdu Bitmek Üzere
Tarih: 16.11.2013 Saat: 15:11
Konu: Solhan Haberleri


Solhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yaptırılmakta olan 300 kişilik Kız Öğrenci Yurdu inşaatının bitmek üzere olduğu belirtilen açıklamada, yakın zamanda tamamlanacak olan yurt binasına neden ihtiyaç duyulduğu da paylaşıldı.

Solhan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yaptırılmakta olan 300 kişilik Kız Öğrenci Yurdu inşaatının yakın zamanda tamamlanacağı belirtildi.

 Yapılan 300 kişilik kız öğrenci yurdu ile ilgili Solhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yoksullukla mücadelenin bir ayağı da eğitimdir. Eğitimli bir nesil yetiştirmenin ön koşuluda onlara sıcak, barınabilecekleri daha doğrusu aile ortamını aratmayacak bir ortam hazırlamaktan geçer. Biz de bu konuda elimizi taşın altına koyarak üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. İlçemize bağlı belde ve köylerimizde yaşayıp İlköğretim Okullarından mezun olan fakir ve yoksul ailelerin kız çocukları ile, İlçemize çevre illerden okumaya gelen kız çocuklarının barınma sorununun çözümü için 300 kişilik yurt binası yapımı devam etmektedir.
Eğitim, insani gelişmişliğin temel göstergeleri arasındadır. Eğitim bireysel anlamda beşeri sermayenin gelişimine katkıda bulunarak bireylerin yoksulluktan kurtulmalarını, yoksulluğun nesilden nesle geçen kısır döngüsünün kırılmasını sağlayacak insani gelişmişliğe katkıda bulunmaktadır. Bu özelliği ile eğitim toplumsal eşitsizliğin ortadan kaldırılmasında da önemli bir politika aracıdır.

 Eğitim aynı zamanda toplumsal düzeyde de etkide bulunmaktadır. Bir toplumun eğitim düzeyinin gelişimi, o toplumun kalkınmasında da önemli katkılar sağlamaktadır. Bu yönüyle de eğitim, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler için kalkınma hedeflerine ulaşmada önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Ancak eğitimin gerek bireysel, gerekse toplumsal kalkınma için eşitliği sağlayıcı, geri kalmışlığı ve yoksulluğu ortadan kaldırıcı etkisi her durumda ortaya çıkabilmektedir.

 Geri kalmış toplumlar ve yoksul kesimlerin eğitim düzeyinin yeterince geliştirilemediği, gelişmiş toplumların gelişmekte olan toplumlar aleyhine ve toplumların yüksek gelirli kesimlerinin düşük gelirli kesimleri aleyhine eğitim hizmetlerinden daha fazla yaralandığı durumlarda ise eğitim, eşitsizlikleri ve sosyal dışlanmayı artırıcı etkiler doğurabilmektedir. Bu nedenle gelişmekte olan ülkelerin ulusal bir kalkınma hedefi olarak eğitime özel bir önem vermesi ve gelişmiş gelişmekte olan tüm ülkelerin de toplumlarının yoksul kesimlerinin eğitim hizmetlerinden toplumun diğer kesimleri gibi faydalanabilmeleri için gerekli adım Solhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca 300 kişilik Kız Öğrenci Yurdu yapımı ile atılmıştır.” 

Solhan Haber
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3449