online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - - Baraj Şantiyesi İşçileri Grev Yaptı


Baraj Şantiyesi İşçileri Grev Yaptı
Tarih: 16.11.2013 Saat: 15:28
Konu: Solhan Haberleri


Kalehan Barajı Şantiyesi’nde çalışan işçiler grev yaptı. Çalışan bölge insanına haksızlık yapıldığını söyleyen işçiler, haksızlığın giderilmesini talep ettiler. Baraj yapım çalışmaları başladığından buyana bölge halkının zararının gözetilmediğini dile getiren işçiler, köy yollarının tahrip edildiğini ifade ettiler.

Barajda veya tünellerde çalışan işçilerin asgari ücretle çalıştığını ve bunun başka yerde yapılıp yapılmadığını sorgulayan işçiler, “burası esir kampı mıdır? Bu işçiler insan değil mi? Bu imkânlar ile çalıştırılıyoruz. Türkiye’de bu firma vatandaşının sırtında kazanıp sermaya yapılıyor ve bununla rekabete giriyorsa Türkiye’ye helal olsun! Tüm siyasi ve bürokratlar buraya gelip bu durumu görsünler. Kalkınma Bakanımız var. İki yıldır burada şantiye çalışıyor bir gün gelip de bu köylülere sorun ve sıkıntılarını sormamıştır. Sadece seçim zamanında gelip oy istemesini biliyorlar, başka bir şey yapmıyorlar. Firmanın yaptığı toplantıda firma yetkilisi, sorunları aktardığımızda ‘benim param var, ben sizi takmam. Ne senin başbakanını takarım ne de bakanını takarım. Devletin parası olmadığı için ben gelmiş burada iş yapıyorum.’ dedi. Yeni gelen şantiye şefi dahil kendi ekibini kurmaya çalışıyorlar. Kursunlar da ona da kimsenin bir şey dediği yoktur. Ancak bizim insanımıza verilen asgari ücrettir, ekmeğimizle oynamasınlar. Bizim amacımız halimizin ne olacağıdır. Yollardaki mucuru görüyorsunuz. Sırf bu mucurlardan dolayı 19 yaşındaki bir gencimiz hayatını kaybetti. Bunu bin kere dile getirdik. Tüm şantiyelerde önce yolun yapıldığını ifade ettik. Ağır vasıtalar yolları mahvediyor adamların umurunda bile değil.  

Yetkililer bizi muhatap bile almıyorlar. ‘İsteyen çalışsın istemeyen çalışmasın’ diyorlar. 14 muhtarlık burada çıkan tozu dumanı yutuyor, bir kişi bile gelip buranın akıbeti ne olacak diye sormuyor. Köyün evi bağı bahçesi bir kenara bir tarihi mirası var, bir tarih yok oluyor. Bizim insanımız asgari ücretle çalışıyor, diğer illerden gelen işçiler ise 2 bin Türk lirasından az ücretle çalışmıyorlar. Ayrıca 12 saat çalıştırıp mesai vermiyorlar. Bölge insanının cenazesi çıktığında izin verilmiyor, hastası olana izin verilmiyor. Cenazeye giden kişiden de ölüm raporu isteniyor, rapor getirilmeyince kesinti yapılacağı söyleniyor ve yapılıyor. Kendi adamlarını iş başı yapmadan bile şantiyenin araçları ile Bingöl’den alıp getiriyorlar. Bu bölgede hiç mi çalışacak kimse yoktur da başka illerden elemanlar getiriliyor. İnşaallah Kalkınma Bakanımız sesimizi duyar da gidip vatandaşımın halini sorayım der. Yarın seçimde yanımızda olmaları değil bugün, dar günümüzde yanımızda olmaları önemlidir.” İfadelerini kullandılar.

İşçiler, “Hakkımızı İstiyoruz”

Nisan ayında BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken’in Meclise soru önergesi vermesi üzerine şantiyenin gerekli izinleri alana kadar kapatılması gerektiği dile getirilmesine rağmen şantiyenin tek gün bile kapatılmadığını ifade eden işçiler açıklamalarına şöyle devam ettiler:
“Bakan Bey, gerekli izinler alınmadığı için şantiyenin kapatılacağına dair firmaya yazı gönderildiğini ve izinlerin alınmasından sonra çalışılacağını söylemişti. Hiçbir gün şantiye kapanmadı. Savcıları da göreve çağırıyoruz. Biz şoför olarak bin 500 Türk Lirası ücret alıyoruz, kendi şoför olan adamları 2 bin 500 lira ücret almazsak çalışmayız diyorlar. Hakkımızı da aradığımızda suçlu duruma düşüyoruz. Burada kimsenin bir hakkı kalmamış. Kiracılar gelip ev sahibini kovuyorlar. Suriye’den göç olanlar buraya geliyor, bizler göç edip nereye gidelim. Biz burada bir şey yapmıyoruz, hakkımızı istiyor, hakkımıza sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar yerimizi kimseye terk etmemişiz etmeyeceğiz de… İki gündür bekliyoruz kimse gelip sormuyor, bir şey yapmıyor. Şantiyenin kurulup bu aşamaya gelmesi bizim insanlarımızın sayesinde oldu. Şimdi de kendi ekiplerini kurmak için bahaneler ile bizim adamları işten çıkarıyorlar. Bizim şoför, araba kaymış diye suçlu görülüp işten çıkarılıyor, kendi adamını da çağırıp hemen iş başı yaptırıyorlar. Yeme vaktine gelindiğinden kendi adamlarını getiriyorlar. Burada çalışmak bölge halkının mı hakkı dışarıdan birinin mi hakkıdır. Burada bir dinamit deposu var. Her yerde bunun standardı vardır. Standartların çok üstünde dinamit bulunduruyorlar. Çevre bakanlığından denetleyiciler geldiklerinde pikaplar ile başka yerlere taşıyıp kaybediyorlar. Biz haklı olduğumuz için derdimizi size anlatıyoruz. Kendilerini de dinleyin onlar da sorunu anlatsınlar belki de kendileri haklıdırlar. Haklılarsa haklı olduklarını anlatsınlar.”  şeklinde konuştular.

 Gazeteci olarak, güvenlik görevlisine işçileri dinledik, sıkıntıları paylaştılar. Yetkili biriyle de sıkıntılar ile ilgili görüşlerini almak için görüşme talebi ilettiğimizde görüşmek istemedikleri iletildi.
  
Solhan Haber
Bu haberin geldigi yer: Bingöl SOLHAN -
http://www.solhan.net

Bu haber icin adres:
http://www.solhan.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3453